Jandarmadan Trafiğe Havadan Denetim

Denizli Jandarma Ekipleri meydana gelen trafik kazalarının, bu kazalarda yaşanan can kayıpları ve yaralanmaların en aza indirilmesi maksadıyla trafik denetimleri aralıksız sürdürülüyor. Bu kapsamda; Denizli İl Jandarma Komutanlığı tarafından Aydın Jandarma Filo Komutanlığından görevlendirilen helikopter ile Acıpayam-Çameli-Fethiye il yolu üzerinde havadan trafik denetimi gerçekleştirildi. 

Havadan denetime trafik hizmetlerinin yürütülmesinden sorumlu İl J.K.Yrd.J.Albay Levent Güldoğuş’da katıldı. Belirlenen yol güzergâhının üstünde uçuş yapan helikopter içindeki görevliler kural ihlali yaptığını(Hatalı sollama, şerit izleme kurallarına uymama, yakın takipte bulunma, emniyet kemeri takmama vb.) tespit ettikleri araçları, yol üzerinde tertiplenmiş bulunan trafik ekiplerine telsiz ile bildirerek cezai işlem uygulanmasını sağladı.

Meydana gelen kazaların analizinde sürücülerin yüzde 91 gibi çok yüksek bir oranda kusurlu olduğunun tespit edildiğini aktaran yetkililer, bu tarz uygulamalar ile sürücüler üzerindeki yakalanma riski duygusunun en üst seviyeye çıkarılması ve sürücü davranışlarının olumlu yönde değiştirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Trafik kazalarının belirlenmiş kurallara uyulması ve diğer basit tedbirler ile en aza indirilmesinin mümkün olduğunun önemini anlatan yetkililer, bu maksatla Jandarma Trafik Timlerinin 27 saat sahada görev yaptığını, sürücü ve öğrencilere yönelik eğitim faaliyetlerinin yanı sıra her türlü denetim vasıtası ile denetimlerin de aralıksız sürdürüleceğini aktardı.