Esnafı siftaha muhtaç ettiklerini dağıttıkları 1 TL ile kabul ettiler

Pandemi süreciyle birlikte birçok esnaf borç batağına saplandı. Kepenk indirenlerin sayısı azımsanmayacak seviyedeyken Sakarya’nın Pamukova ilçesinde AKP Gençlik Kolları Başkanlığı dalga geçer gibi esnafa ‘’siftah parası’’ olarak 1 TL ve ayet yazılı kağıt dağıttı. Sakarya esnafı AKP Gençlik Kolları’na tepki gösterdi.

Sabah dükkanını açan esnaflar, kağıtta yazan ayet ve 1 lira ile karşılaştılar. Olaya tepki gösteren esnaf Taner Gökoğlu, “Bir arkadaşımız ‘Bir buçuk lira verselerdi en azından simit alırdık’ dedi” şeklinde açıklama yaptı.

Halktv’de yer alan habere göre Gökoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Esnaf arkadaşlarımızla konuştuk. Bazı arkadaşlar ‘Sadaka gibi’ dedi. Sadaka değil, siftah adına bırakılmış tabii. Ama esnaf genel olarak, ‘Siftah böyle olmaz ki. Bir alışveriş yapılır bir selam verilir’ görüşündeydi. Ayetin yazılı olduğu kağıdın ayak altına atılması hoş değil. Kimi esnaf uygulamayı hoş karşıladı, kimisi hoş karşılamadı. Bir arkadaşımız “Bir buçuk lira verselerdi en azından simit alırdık” dedi. Bazı esnaf arkadaşlar “Bizi bir liraya muhtaç ettiler, bu bu anlama mı geliyor” dedi. Siftah anlayışı dinimizde güzel bir şey fakat ben yöntemin yanlış olduğunu düşünüyorum. Kapımızı çalıp bir selam verselerdi daha hoş bir yöntem olurdu.”

Başkan Çankır esnafın siftah yapamadığını gündeme getirmişti

AKP Gençlik Kolları tarafından yapılan siftah kampanyası, akıllara CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır’ın geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamayı getirdi. Başkan Çankır açıklamasında, “Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir” ifadelerine yer vermişti.

Başkan esnafın sözcüsü olmaya devam edeceklerini ifade etmiş, “TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuşmuştu.